
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 32.7914 mm |
| Width | 23.7 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -22 °C |
| Height | 17.8562 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 32.8 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.5 mm |
| Flammability Rating | UL94HB |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 12 |
| ELV | Compliant |
| Body Material | PBT |
| Connector Type | Receptacle, Tab |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.9972 mm |
| Housing Material | Polybutylene |
| Circuit Application | Signal |
| Housing Color | Black |
| Mating Tab Width | 1 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Polarized | Yes |
| Hybrid Connector | No |
| Serviceable | Yes |
Stock: 683
Distributors
pcbx
Unit Price$0.79509
Ext.Price$0.79509
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.79509 | $0.79509 |
| 10 | $0.63863 | $6.38630 |
| 25 | $0.62042 | $15.51050 |
| 50 | $0.60273 | $30.13650 |
| 100 | $0.51723 | $51.72300 |
| 300 | $0.48503 | $145.50900 |
| 500 | $0.45483 | $227.41500 |
